Pražský Fleet Sheet: Bilak jako Havel

Češi při dnešním výročí invaze z 21. srpna 1968 jaksi zapomněli na americkou invazi do Iráku z března 2003, upozornil včera americký novinář, politolog a rusista Erik Best, vydávající v Praze analytický, anglicky psaný monitor Fleet Sheet. Češi jaksi zapomněli, že se na invazi do Iráku sami zástupně podíleli, protože Václav Havel (dodejme, že kontroverzně, v posledních dnech svého prezidentství!) napsal spolu s dalšími sedmi evropskými politiky dopis, podporující Bushovu preventivní válku v Iráku.

Peter Steiner, professor Pennsylvánské univerzity, který je českého původu, argumentuje, že tento Havlův "zvací dopis" je zcela srovnatelný se "zvacím dopisem", který způsobil invazi Varšavského paktu do Československa r. 1968. Podle Steinera jak Biľak, autor "zvacího dopisu" z r. 1968, tak Havel, signatář "zvacího dopisu" z r. 2003, oba projevili přesvědčení, že "za určitých okolností je nutno ignorovat suverenitu nezávislých států".

Není jistě pochyb, na které straně stojí Havel v případě invaze do Gruzie, ale, píše dále Fleet Sheet snad se dá doufat, že jeho dosavadní mlčení (v případě Gruzie) je důsledkem jeho pocitu viny a pochybností, zda jeho doktrína intervencionismu byla vždy, ve všech případech, morálně ospravedlnitelná.

Prevzaté: http://www.blisty.cz/2008/8/22/art42312.html

Reklamy
This entry was posted in Prevzaté články. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s