Chránil strom, odviedli ho policajti – Pravda.sk

 

Chránil strom, odviedli ho policajti

27. októbra 2008  9:46

Na policajnej stanici skončil Košičan Daniel Liška, keď sa začal starať do rúbania stromu pri jeho paneláku.

Ilustračné foto

Ilustračné foto

Autor: FOTO: ANDREJ ARVA

Strom, ktorý medzi panelákmi rástol 40 rokov, zoťali v piatok popoludní. Podľa Lišku ešte minulý rok na ňom pracovníci správy mestskej zelene orezali vetvy. Miestnych ľudí ubezpečili, že strom na mieste zostane. Neskôr sa situácia zmenila. Ako dôvod výrubu mali byť hubové a plesňové ochorenia. Privolaní dendrológovia ich však vylúčili.

"K tomu stromu sme citovo viazaní, keďže je rovnako starý ako okolité domy. Preto sme chceli vedieť dôvody, prečo ho rúbu. Keď som volal na správu mestskej zelene, tvrdili mi, že posielajú kompetentného pracovníka, ktorý situáciu posúdi," povedal Liška. Dodal, že povolenie na výrub síce mesto vydalo, netýkalo sa však priamo tohto, ale niekoľkých desiatok stromov.

Neskôr prišli na miesto aj policajti. "Bez akýchkoľvek diskusií ma predviedli na stanicu, kde som bol zadržaný na zhruba jeden a pol hodiny. Údajne som sa dopustil priestupku. Medzičasom strom vyrúbali," posťažoval sa Košičan.

Polícia vidí celú vec inak. "Nahlásili nám, že dotyčný pán bránil pracovníkom správy mestskej zelene vo výrube. Privolaná hliadka ho upozornila, aby z miesta odišiel, keďže výrub bol povolený. Keď po opätovnej výzve nereagoval, zobrali ho na políciu," vyjadrila sa zástupkyňa hovorcu krajského policajného riaditeľstva Jana Mésarová. Liška sa podľa polície dopustil priestupku neuposlúchnutia výzvy verejného činiteľa.

Spílený strom si včera popoludní pripomenuli niektorí Košičania protestnou smútočnou spomienkou, ktorú inicioval Spolok na skrášľovanie Košíc. Na pni zapálili sviečky a kahance. "Tento protest je o tom, že občana, ktorý sa pýtal na rúbanie stromu a snažil sa tomu zabrániť, zobrala polícia. Ľudia, ktorí bývajú v okolí, predsa mali byť oboznámení s tým, že sa chystá výrub. Nemali ani možnosť sa k tomu vyjadriť. V Košiciach sa rúbe veľa a bohužiaľ aj bude," povedal predseda spolku Ladislav Rovinský.

bm, Pravda

Chránil strom, odviedli ho policajti – Pravda.sk

This entry was posted in Príroda a životné prostredie. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s