BS – rady pre začínajúcich autorov

 

Chcem vydať knihu… (seriál)

I. časť – Debutanti
Mám šancu?
Máš! Každý má šancu. Nemyslím si však, že najviac zo všetkého by Ťa malo trápiť, či Tvoj text vyjde knižne. (Ak máš peniaze, nie je problém vydať knihu, alebo aj 20 kníh: Dáš si nasádzať rukopis v DTP štúdiu, navrhnúť obálku grafikom, v tlačiarni vyberieš druh papiera, efektnú väzbu, ilustrátor Ti text oživí ilustráciami – všetkým zaplatíš … a potom už môžeš knihu rozdávať známym a posielať do knižníc a redakcií. Ak bude dobrá, vstúpiš do literatúry, ak nie, utŕžiš posmech širokého okolia a kritika v novinách Ťa tak "strhá", že sa budeš hanbiť ešte rok vyjsť na ulicu. Tento spôsob je jednoduchý a najpoctivejší: so svojou kožou si ideš na trh sám a neskrývaš sa za žiadneho vydavateľa. Podrobnejšie pozri 2. časť tohto seriálu. Háčik: peniaze! O peniazoch bude reč dosť často…)
Ale vráťme sa na začiatok.
Položme si nad Tvojím práve dokončeným rukopisom niekoľko otázok:
Povedal Ti už niekto z Tvojho okolia, že máš talent?
Kamarát(ka)? Učiteľ slovenčiny? Niekto, kto tiež píše? Redaktor? Vydavateľ? Nebodaj spisovateľ či básnik? Nepovedal? Iba kamarátka? To je zlé…
Publikoval si už niečo?
Nie? Ani riadok? Ani veršík? Ani poviedočku, aforizmus? Ani v okresných novinách? A to chceš rovno vydávať román!? Sancta simplicitas…
Máš aspoň trošku zvládnuté "remeslo"?
Robíš štylistické alebo nebodaj pravopisné chyby? Mal si dokonca s podobnými vecami odjakživa problémy už v škole? No zbohom…
Knihu si nenapísal(a) "na jeden nádych", k napísanému si sa často vracal?
A prepisoval, a prepisoval a prepisoval… Nie? Napísal si to všetko naraz? Bez opráv? Si génius…
Čítaš knihy dobrých básnikov či spisovateľov?
Všímaš si ich vyjadrovacie prostriedky, vieš odlíšiť od seba žánre, všimneš si časové roviny, viacvýznamovosť textu? Pri písaní sa nad svojim štýlom občas zamýšľaš, alebo len píšeš "ako ti zobák narástol"?
Máš doma knihy? Chodíš do knižnice? Čítaš veľa?
Málo? Radšej sa s tým nikde nechváľ…
Máš vlastne ľuďom čo povedať?
Nebola už téma, ktorú vo svojom dielku zobrazuješ, stokrát poomieľaná v iných knihách, filmoch, seriáloch? Ak je tak, dúfam, že Tvoje spracovanie je mimoriadne originálne a invenčné. Vieš písať o obyčajných veciach neobyčajným spôsobom? Ináč to bude pekná nuda…
Nebolo by lepšie Tvoju knihu načas odložiť do "šuplíka"
a až bude trochu "odležaná" ju vytiahnuť a pozrieť sa na ňu z odstupu? Alebo máš pocit, že je dokončená a čím prv musí ísť "von"? Hneď po napísaní Ťa prepadol takýto pocit? Hej? Si jednoducho "profík"!

Ak si na uvedené otázky odpovedal aspoň v 90% prípadov áno, máš naozaj šancu, že po istom čase uzrú Tvoje výtvory tlačiarenskú čerň. Ak budeš mať dosť vytrvalosti. A trochu šťastia.

P.S.
Porozmýšľaj ešte či písanie berieš ako kratochvíľu, "výlevku" do ktorej vylievaš svoje "mindráky", spôsob snívania v bdelom stave, poslanie, úlohu "zhora", sebarealizáciu, spôsob ako na seba upozorniť, možný spôsob obživy, …?

II. časť – Sám sebe vydavateľom

Za totality schvaľovali každý riadoček textu určeného na publikovanie všemocné a vševediace komisie, ktoré strážili ideovú a umeleckú čistotu diel socrealizmu. (Neverili by ste, koľko "súdruhov" by to chcelo robiť i dnes – pod kepienkom "ochrany národných záujmov," "jazykovej čistoty", "zamedzenia prenikania cudzích kultúrnych vplyvov", "ochrany morálky", atď., atď. Nuž, súdruhovia sa asi už nedočkajú…) Dnes si môžete publikovať čo len na svete chcete, nepotrebujete na to od nikoho nijaké povolenie. Mnohým to ešte asi stále nedošlo, a tak obiehajú vydavateľstvá s rukopismi a vydavatelia im ich vytrvalo odmietajú. Isteže, vydať knihu cez vydavateľstvo je pohodlnejšie, naviac tým kniha získava istý kredit (závislý od kreditu vydavateľa). Dnešné vydavateľstvá sú však nútené najmä z finančných dôvodov (ale i kvôli zaneprázdnenosti) zamietnuť často aj celkom dobré dielo. Ak vás vydavatelia odmietajú a vy ste skalopevne presvedčený o tom, že vaša kniha by mala čitateľom čo povedať, moja rada je jednoduchá:
Vydajte si knihu vo vlastnom náklade.
Je to hračka a nepotrebujete na to nijaké zvláštne schopnosti. Potrebujete však pár korún, ktoré vám iste rodina požičia – každý sa totiž rád popýši, že je príbuzný slávneho spisovateľa.

Postup:

 1. Zabezpečte si prístup k počítaču s operačným systémom WINDOWS a editorom WORD. Počítače, Windowsy a Wordy sú už dnes na Slovensku doslova na každom laze. Netvrďte mi, že toto je pre vás neprekonateľná prekážka. Výdavky: bonboniéra ako úplatok za prístup k PC.

 2. Nasádžte si knihu sám. Ak neviete nastaviť formát strany, typ písma, riadkovanie, či tabelátory, nechajte si tieto veci urobiť niekým, kto sa vo Worde trochu vyzná. (A rýchlo sa to po nociach doučte – nemôžete predsa v 21. storočí chodiť po svete ako počítačový negramota. Je pritom jedno či máte 50 alebo 15 rokov, v oboch prípadoch je to hanba.) Pri nastavovaní parametrov textu používajte ako vzor knihu, ktorej by sa tá vaša mala podobať. Neexperimentujte, kopírujte úpravu so vzorovej knihy – ináč bude na kilometer každému jasné, že knihu sádzal nedouk. (Grafická úprava má byť striedma, klasická, čistá. "Úlety" v grafickej úprave si môžete dovoliť len ak korešpondujú s textom.) Dobré rady: sádžte na formát A5, vynechajte dookola dostatočné okraje, písmo TimesNewRoman (alebo iné patkové – je čitateľnejšie) veľkosti 10 – 11 bodov, nadpisy môžu byť bezpatkové (Arial) len o 1-2 body väčšie, nepoužívajte v knihe preboha viac ako dva druhy písma, poriadne si skontrolujte delenie slov, medzery za bodkami, čiarkami, otáznikmi. Denné práce zálohujte na disketu! Výdavky: za elektrinu, ktorú spotreboval počítač.

 3. Korektúry: nerobte detailné korektúry na obrazovke, prídete o oči a aj tak všetko "nevychytáte". Vytlačte si vašu budúcu knihu na papier pomocou laserovej alebo atramentovej tlačiarne – tie na lazoch nenájdete ale od okresných miest vyššie sa vyskytujú. Urobte dôslednú korektúru textu na papieri. Môžete aj škrtať či dopisovať, opravovať chyby, navrhovať zmenu šírky medzier, delenia slov, ap. Nespoľahnite sa na svoje oči, dajte text prejsť ešte aspoň dvom ľuďom. Preneste opravy z papiera do súboru v počítači. Výdavky: toľko hárkov papiera, koľko bude mať kniha strán + 20%.

 4. ISBN (medzinárodné identifikačné číslo knihy: aby ste vašu tlač legalizovali, zašlite do Národnej knižnice v Matici slovenskej, J. C. Hronského, 036 52 Martin, žiadosť o pridelenie ISBN s vaším menom, názvom knihy, poradím vydania. Pripíšte: Vydávam nákladom vlastným. O pár dní vám bude číslo na knihu pridelené.

 5. Úvodné strany knihy: 1., 2. strana – krycí list, 3. strana – titulný list (často typom písma ako na obálke), 4. strana – tiráž (autor – môže byť i pseudonym, názov knihy, meno ilustrátora alebo grafika, nápis: Vydané nákladom vlastným, názov tlačiarne, rok vydania, ISBN, pod tým voľný riadok, potom c v krúžku za ním vaše meno, za menom rok napísania knihy, 5. strana – rôzne poďakovania (poďakovania sponzorom sú povinné), 6. strana – vakát, 7. strana – obsah, 8. strana – vakát alebo pokračovanie obsahu, 9. strana – začiatok textu knihy – prvú vetu si dobre rozmyslite, vryje sa do pamäti vašich čitateľov…

 6. Zožeňte si fólie (UTOPLEX) na zhotovenie tlačových predlôh, vyzerajú ako hrubší pauzák, žiaľ jedna stojí asi 2 Sk. Potrebujete laserovú tlačiareň s postskriptovým tlačením. Na atramentové tlačiarne zabudnite, sú nevhodné. V každom okresnom meste sú najmenej 3 postskriptové tlačiarne, najčastejšie zn. HP. Nastavte mód: tlačiť zrkadlovo, čo značí, že zo strany potlače budete vidieť stránku ako v zrkadle (z opaku a proti svetlu normálne). Tlačte len po 1 stránke, pred tlačením si ešte text prezrite na obrazovke, tlačíte už finálnu podobu knihy – dajte si záležať. Výdavky: za fólie – počet strán knihy x 1 Sk + 20%.

 7. Navrhnite si obálku. Najprv ručne na papieri, potom na počítači, najlepšie v programe CorelDraw. Corel má dnes kdekto. S farbami je kríž, treba ich "rozvýťažkovať". Poraďte sa s niekým, kto to už robil. Spontánne to určite nezvládnete, ťažké to však nie je. Navrhnite aj zadnú stranu. Povinný údaj na zadnej obálke: ISBN.

 8. Zavolajte do tlačiarní – je v každom okresnom meste, vo väčších mestách sú ich tucty. Nechajte si knihu "spočítať". Uveďte údaje: formát (obyčajne A5, A4, A6, B5 – nešpekulujte s netradičnými formátmi – nedoplatíte sa), počet strán, hrúbka papiera (obyč. 70 gramový, 80 g je lepší, čím hrubší, tým ale drahší, obyč. biely, niekedy je zaujímavý aj recyklovaný, je lacnejší, ten si však osobne pozrite), hrúbka kartóna obálky (na tvrdú obálku a šitú knihu zabudnite, nedoplatíte sa), počet farieb obálky, náklad knihy (a propo náklad knihy: osvedčuje sa neudať náklad, ale povedať: mám toľko a toľko korún, vyrátajte mi, koľko kníh mi za to môžete vyrobiť?), vaše tel číslo, na ktoré vám oznámia sumu za 1 výtlačok. Zatelefonujte do viacerých tlačiarní, budete sa čudovať, ako sa ceny líšia. Vyberte sa do tlačiarne s najnižšou cenou, a overte si kvalitu ich tlače na tam sa povaľujúcich knihách, ak je tlač šedá, "vypadaná" alebo zaliata, farby obálky nečisté, ak sa väzby pri hrubšom zachádzaní rozpadávajú (pokúste sa vytrhnúť listy) … rýchlo preč! Ku konkurencii. Výdavky: za telefón, faktúru a sanitku s lekárom, keď uvidíte naúčtovanú sumu. Ak vás v tlačiarni nepoznajú, asi budú chcieť od vás zálohu v hotovosti. Doklad si uschovajte – pre doúčtovanie a príp. pre daňový úrad.

 9. V deň D si prídete s nákladným autom pre knihy. Zrazu pred vami vyvstane otázka: čo s toľkým pokladom. Znalci života knihy porozdávajú rovno z auta okoloidúcim, nechajú si len pár výtlačkov pre známych a pre redakcie. Malý slovenský človek bude zrejme chcieť získať časť prostriedkov späť, a to predajom kníh. (Sancta simplicitas…) Nakoniec spomenieme patologické typy, ktoré v eufórii spôsobenej fetovaním lepidla použitého na väzbe kníh podľahnú paranoidnému bludu, že na knihe zbohatnú. Našťastie prístup k takýmto pacientom na psychiatrických klinikách sa už dnes dosť humanizoval, sú síce izolovaní od ostatných, no majú na izbách dostatok papiera a písacích potrieb, čo má priaznivý terapeutický efekt.

 10. Vaše povinnosti sú dve:
  – do desiatich dní po vydaní knihy poslať povinné výtlačky do určených knižníc na svoje náklady. Pri náklade nad 500 ks je to 14 kníh, do 500 ks 4 knihy. Zoznam knižníc vám pošlú z MS z Martina.
  – ak knihy predáte, do 31. marca nasledujúceho roku musíte odviesť z tohto príjmu dane. Píjem do 6000 môžete však považovať za tzv. náhodný príjem, z ktorého sa dane neplatia. Veci si radšej prekonzultujte s ľuďmi, čo robia okolo daní.

 11. Nič nebráni tomu, aby kníhkupectvá od vás knihy kúpili, počítajte s tým, že si ponechajú rabat od 25 – 35 % ba i viac. Na realizovanie obchodu potrebujete občiansky preukaz, nič viac. Pýtajte si výdavkový pokladničný doklad.
  Na peniaze asi budete čakať, až sa kniha dopredá, zvyšok – remitendu – si prevezmete späť. Nečakajte, že vám budú kníhkupci trhať knihu z rúk, za veľký úspech považujte, ak si ponechajú 5 výtlačkov. Do kníhkupectiev chodia denne 2-3 autá (!) plné nových kníh a kníhkupci ich ani nemajú kde dávať. A opatrovať pol roka knihu nejakého debutanta, ktorého nik nepozná a o ktorého knihe nebolo v novinách ani riadku, nie je žiadna výhra. Dokážu to len charitatívne osobnosti so silným sociálnym cítením. Azda sa vám pošťastí také nájsť.

P.S. Ak si chcete ušetriť práce uvedené v bodoch 1,2,5,6,7 – dajte si knihu nasádzať odborníkmi: nájdete ich v grafických (alebo DTP) štúdiách, no často pracujú aj doma v bytoch. Nezriedka vám aj tlačiareň realizuje sadzbu. Ceny sa dosť líšia: 1 strana hladkého textu bez tabuliek, vzorcov a grafiky vyjde od 20-50 Sk, výtažky obálky na 4 farby na cca 500-1000 Sk (pri dodaní návrhu na diskete).

Na záver približný výpočet ceny knihy:
Chcem vydať 100 stranovú knihu na bielom papieri, 70 g, formát A5, obálka kartón na nej farebná fotografia, 4 farby (sútlač), väzba V2 – lepená, náklad 200 výtlačkov. Všetko si chcem dať urobiť odborníkmi. Rukopis odovzdám na diskete napísaný voľne, bez zalamovania do stránok v editore Word. Obálku si približne navrhnem na papieri sám, fotografiu dodám. Čo ma čaká:
Ceny uvádzame priemerné.
Zalamovanie textu: 100 x 30 Sk = 3 000 Sk
Spracovanie obálky vrátane skenovania fotografie: 2 000 Sk
Osvit obálky: 4 x 150 = 600 Sk
Tlač a väzba: 200 x 50 Sk = 10 000 Sk
Ďalšie výdavky: telefon, benzin ap.: 1 000 Sk
Výdavky spolu: 16 600 Sk

Ak si 50 ks ponechám pre známych a zvyšok sa mi podarí predať po 100 Sk za 1 knihu, dostanem.
150 x 100 = 15 000 Sk
Z toho si nechajú kníhkupci 30 %, t.j. 4 500 Sk.
Zostane mi 10 500 Sk. (Ešte raz zdôrazňujem podmienku: ak sa mi 150 kníh podarí predať).

Moja strata bude 6 100 Sk.

Knihy sa vo všeobecnosti "rentujú", ak sa predá viac ako 2000 výtlačkov. Potom sú aj výdavky na tlač 1 knihy podstatne nižšie. Otázka pre vás: trúfate si osobne predať 2000 kníh, aby ste zo zisku mohli vyplatiť dlhy a pár korún aj zarobiť? Pochopili ste už, prečo vašu, ináč možno celkom dobrú knihu vydavatelia odmietajú? Správne, čaká ich rovnaká "kalvária", ako sme popísali v bodoch 1 – 11. No a pretože majú obrovskú réžiu, "do knihy", ktorej sa nepredá min. 2000 výtlačkov jednoducho nepôjdu. No, poviete si, a ako môžu vedieť dopredu, koľko sa predá? Nuž, majú na to "nos". Často už názov knihy naznačí. Ako vydavateľ občas chodím aj po radu ku kníhkupcom. Často mi ukážu aj 5 podobných kníh, ako plánujeme vydať.

III. časť – "Klasika": chcem vydať knihu cez vydavateľstvo
a) chcem si knihu financovať (celú alebo sčasti) sám

Častý omyl:
mnoho autorov si myslí, že ak si budú financovať knihu sami a ponúknu takýto lukratívny "kšeft" vydavateľovi, ten, ako správny podnikateľ "skočí" na peniaze ako pstruh na mušku. Omyl. Vydávanie kníh totiž nie je len o peniazoch (aj keď je dosť o peniazoch). Neverte ľuďom vypisujúcim do novín nenávistné články o zvlčilých podnikateľoch, ktorí v honbe za mamonom zdevastujú našu národnú knižnú kultúru. Sú to obyčajne rôzni postkomunistickí pisálkovia alebo literárni "vedci" odkojení na socrealizme, ktorí sa nevedia zmieriť s tým, že éra prikazovania, zakazovania, usmerňovania a cenzúry definitívne skončila. (Ój ako radi by zasadli v nejakej schvaľovacej komisii.) Som presvedčený, že úroveň vydávaných kníh sa ustráži sama. Vydavateľstvo môže vydať zlú knihu, ba aj na nej zarobiť, vydávať však jednu zlú knihu za druhou nemá perspektívu. Pokazíte si meno a solídni autori sa vám budú na kilometre vyhýbať. (Hovorím o krásnej literatúre, nie o pornografických textoch). Takže: ak vám vydavateľ odmietne publikovať vaše dielo, hoci máte peňaženku nabitú päťtisíckorunáčkami, nečudujte sa:

 1. Buď je vaše dielo nekompatibilné so zameraním vydavateľstva, alebo

 2. ponuka tak prevyšuje dopyt, že sa zvažuje, čo vydať skôr a čo neskôr,

 3. je možné že váš výtvor nekorešponduje s vkusom vydavateľa (tu je žiaľ možnosť nerozoznania kvality – J. Londona sprvu odmietali vydavatelia ako na bežiacom páse, neskôr sa, pravdaže, oňho zasa bili), no a

 4. v neposlednom rade počítajte i s možnosťou, že vydavateľ odmietnutím vášho textu robí záslužný čin: ľudstvo je chránené pred výplodom vášho mozgu. A vydaním zlej knihy vydavateľstvo riskuje poškodenie svojho mena. Skrátka, renomované vydavateľstvá idú po kvalite a váš text si dajú najprv posúdiť odborníkmi, v prípade odborných kníh aj viacerými.

Ak sa vás podmienky spomínané v predošlom odstavci netýkajú, vydanie vašej knihu je jednoducho "malina":
S vydutou náprsenkou navštívite vydavateľa, rozpoviete mu svoje predstavy o podobe knihy, všetko sa vypočíta (samozrejme, vydavateľ musí mať z vašej ponuky zisk – ináč by jeho deti pomreli hladom), zaplatíte zálohu, zalomí sa text, navrhne obálka, dajú sa urobiť ilustrácie, posudky, po jazykových a autorských korektúrach sa kniha vytlačí, zviaže, zabalí do úhľadných balíčkov a vystavia vám faktúru. Výška úhrady závisí od vašich nárokov (napr. knihy viazané v krokodílej koži sú drahšie), nákladu (pri malom náklade je cena na 1 výtlačok hrozivá), vášho podielu na prácach (ak si urobíte sadzbu sami, ušetríte) a v neposlednom rade od "cenovej hladiny" daného vydavateľstva (závisí hlavne od cien tlače)… mnoho sa dá dosiahnuť aj vaším osobným šarmom, ako pri každom obchodnom vyjednávaní…
Doplatíte fakturovanú sumu a balíčky s knihami sú vaše.
Čo s nimi – to si prečítajte v bode 9. predošlej kapitoly. Pretože ide o dosť depresívny text, možno vás potešia ďalšie možnosti, ako zvýšiť predajnosť knihy:

 • ponúknite na predaj časť knihy priamo vydavateľstvu – treba dohodnúť už pri zadaní zákazky (!) (je to paradoxné, ale teraz bude vydavateľstvo platiť vám, žiaľ len málokedy vopred, obyčajne sa peňazí dočkáte až po predaji a príp. remitendu vám vrátia – prirodzene za predaj budú od vás chcieť rabat – býva 25-40%)

 • okrem kníhkupcov sa snažte ponúknuť knihu aj školám (pozor na prehnané nadšenie: napr. ZŠ je na Slovensku 2.800 – len známky vás budú stáť 15.000 Sk, obálky 1200 Sk, xeroxy 1200 Sk (!), máte na to? – ak sa vám vrátia objednávky čo len zo 100 škôl, môžete si gratulovať – dôvod: riaditelia škôl sú denne doslova zasypávaní ponukami kníh od výmyslu sveta, mnohé "reklamy" idú preto rovno do koša – aj vy to tak robíte pri svojej poštovej schránke, pravda?), knižniciam, farám, zväzom záhradkárov (podľa zamerania textu) – výhoda je, že môžete knihu predávať cez faktúry vydavateľstva, ak s tým bude súhlasiť – vydavateľstvu samozrejme poskytnete rabat – obvyklý je 25%, dá sa väčšinou dohodnúť aj nižší (dôvod: už raz na vás zarobili).

 • predaj na inzeráty v tlači (cena inzercie vás však pravdepodobne odradí – musí byť teda zakalkulovaná už do ceny knihy).

b) chcem, aby mi vydavateľstvo knihu prijalo, zaplatilo mi honorár a postaralo sa o distribúciu knihy

Do tejto skupiny patrí 95 % všetkých ponúk. Pre úplnosť treba dodať, že bežné vydavateľstvo odmietne z týchto ponúk rovnako 95 %. Nemyslite si, že ide o nejaký nový trend súvisiaci so "zlou ekonomickou situáciou" alebo "zvlčilými zákonmi kapitalizmu". Bolo tomu tak od čias Guttenberga. "Normálne" bolo (a je), že vám rukopis neprijmú a "nenormálne", ak vám ho vezmú. (O výnimkách typu Goetheho, Hemingwaya či iných géniov sa tu dnes nebavme – hovoríme o bežných autoroch, ktorí ponúkajú vydavateľstvám svoje texty – nazvime ich "obiehači". Ak ste renomovaný autor, ktorého všetci chcú čítať, nebudete predsa obiehať redakcie, ale sedieť pekne doma a vyberať si z ponúk vydavateľov. A hlavne: ani vás nenapadne čítať takéto seriály.)

Prečo vydavateľstvá odmietnu väčšinu ponúk (dokonca aj keď si chcete vydanie zaplatiť) sme si už povedali v časti 3 a), v bodoch 1 až 4. V časti 3 b), ktorú práve čítate, k tomu pribudne ešte finančná kalkulácia knihy. Aj keď sme o financiách už hovorili v predošlých častiach, preberme si vzorovú ponuku autora, ktorého knihu má vydavateľstvo záujem vydať (ak nie je záujem, nie je čo počítať):

Autor nám ponúkol rukopis knihy: okolo 200 strán textu, bez zložitej grafiky, vzorcov a tabuliek, ide o odbornú knihu, ktorej by sa pravdepodobne predalo do dvoch rokov asi 2 000 kusov. Kníh podobného typu nie je na trhu veľa, naviac, v našej knihe sú nové, svieže nápady. Formát bude tradičná A5-ka, obálka plnofarebná na hrubšom kartóne, väzba lepená (V2). Rukopis odovzdaný na diskete. Čo sa týka honoráru, autor je "v obraze" – vie, že sa na knihách príliš zbohatnúť nedá, no za svoju prácu chce primeraný honorár. Pri jednaní o jeho výške je prístupný kompromisom. Kompromisy autora nevyplynú z arogancie vydavateľa, ale z pokojnej spoločnej kalkulácie vydania knihy. (Ak dospejeme k výsledku, že kniha cakom-prask "zarobí" 20 000,- Sk, chcieť honorár 80 000 korún bude chcieť iba človek, ktorého práve zhodili z duba.) Poďme na to:

Predpokladáme 2000 výtlačkov, ktoré chceme predať do 2-3 rokov (po 3 rokoch sa knihy už obyčajne zlacňujú, po piatich šrotujú), s nádejou na príp. ďalšiu dotlač ( nevieme, ako sa o 2-3 roky podmienky zmenia, a tak s ňou radšej reálne nekalkulujme). Cenu stanovíme (vzhľadom na nižšiu kúpyschopnosť obyvateľov) na 120 Sk (bez DPH).

Počiatočné výdavky vydavateľstva (hradia sa okamžite po vykonaní práce), ceny udávame skôr nižšie, než je obvyklé:

  6 000 Sk zalomenie textu
  4 000 Sk návrh obálky
  1 000 Sk osvit
  2 000 Sk jazyková korektúra
  6 000 Sk dva odborné posudky
60 000 Sk tlač
Spolu 79 000 Sk

Príjem za knihy (peniaze dostane vydavateľstvo postupne, často až po rokoch):

2000 x 120 = 240 000 Sk, od tejto sumy budeme postupne odčitovať
                        79 000 Sk počiatočné výdavky na knihy
                        60 000 Sk rabat kníhkupcov – 25%, t.j. 240000 x 0,25
                                         (ale býva niekedy aj 35-40 %)
                        16 000 Sk réžia vydavateľstva (reklamné kampane,
                                         ponuky, mzdy, energia, …)
Kniha nám prinesie (ak sa predá!) zisk 90 000 Sk.

O tento zisk sa musí podeliť vydavateľ s autorom. V krajinách s rozvinutým trhovým prostredím je pomer delenia autora a vydavateľa minimálne 1 : 5 (v prospech vydavateľa, prirodzene, autor si peniaze môže jednoducho "užiť", ak nerátane drobné investície do nákupu náplní do guličkových pier, či nebodaj nového počítača zo secondhandu – na písanie kníh Pentium nepotrebujete, vydavateľ zo zisku financuje rozvoj firmy, tlač ďalších titulov, kryje straty, atď., atď., atď.)
Ak rozdelíte 90 000 Sk v pomere 1 : 5 dostanete sumy

15 000 pre autora (z nich autor odvedie daň 2 000 Sk – zdaňuje sa len 65% honoráru , zostane mu 13 000 Sk, čo sú 2 zájazdy autobusom Karosa do Chorvátska bez stravy)
75 000 pre vydavateľstvo (dane vydavateľov sú vyššie, cca 35 %, t.j. 25 000, zostane mu 50 000 Sk, čo je 1 zájazd do Tibetu v hoteli so stravou, ktorý sa však asi neuskutoční, pretože medzičasom napr. vyšiel nový software na grafiku a treba ho kúpiť, alebo doslúžil počítač, havarovalo firemné auto, voda zatopila sklad, no hlavne: treba platiť vydania nových kníh – ja viem, tie tiež prinesú zisk, ale možno až o 2 roky, alebo ani neprinesú…)

Pre nechápavcov ešte jedna veta: Autor použije zarobené peniaze pre blaho svoje a svojej rodiny, vydavateľ pre blaho svoje, svojej rodiny a svojej firmy. Preto je rozdeľovanie zisku minimálne v pomere 1 : 5.

Otázka pre autorov: ak sa odhadne, že Vašej knihy sa nepredá asi viac ako 2000 výtlačkov, ste ochotní sa uspokojiť s honorárom 13 000 Sk za knihu, na ktorej ste pracovali povedzme 2 roky ?

Trochu optimizmu: zisk z knihy sa dá zvýšiť napr. tak, že časť nákladu predáte priamo – mimo kníhkupectiev – na každej kniha tak získate o 30 Sk (!) viac. Ak je autor z prostredia budúcich čitateľov knihy (napr. školy), môže priamou ponukou značne zvýšiť predaj knihy a tým aj svoj honorár. Väčšia časť nákladu sa však predáva cez kníhkupectvá, takže s rabatom treba rátať.
Pomer 1 : 5 sa v našich končinách často upravuje v prospech autora, niekedy sa dohodne pomer dokonca 1 : 1. Ak vám vydavateľstvo ponúkne podiel na zisku väčší ako 1 : 1, ide o vzácny prípad ľudí so sklonom k charitatívnej činnosti.

Záverom: O vydaní knihy na náklady vydavateľstva uvažujte, ak odhadujete predaj knihy na min. 2000 výtlačkov. Ináč sa ani neunúvajte – iba ak by ste mali vo výhľade nejakých sponzorov. Ak by sa predalo vašej knihy viac ako 5000 ks, môžete rátať so slušným honorárom.

Mgr. Vladimír Preložník, vydavateľ

P.S. Ak vám tento seriál pripomína akýsi Malý kurz podnikania, nemýlite sa. Doba je naozaj už zrelá (ba až prezretá) na to, aby sa zo zakríknutých, nesvojprávnych občanov totalitného štátu, hroziacich sa myšlienky, že by mohli (mali) urobiť niečo bez povolenia, usmernenia, jednoducho slobodne, stala sebavedomá generácia, veriaca vo vlastné sily, majúca odvahu experimentovať a realizovať svoje sny aj za cenu obetí a strát. Platí to v plnej miere aj pre spisovateľov a vedcov. "Ťapákovcom" v 21. storočí rozhodne ruže nepokvitnú. Rozoznáte ich ľahko: iba nadávajú, ako je zle a čakajú, že ich niekto "spasí"


seriál "Chcem vydať knihu" bol prebraný zo stránky vydavateľstva Enigma
seriál napísal vydavateľ Mgr. Vladimír Preložník

BS  – rady pre začínajúcich autorov

Reklamy
This entry was posted in Knihy. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s