Svědectví vězněných očí

 

Svědectví vězněných očí

„ Sirény venku kvílí. Regulérní výpadky elektřiny noří město každý večer do temnoty. Dnešní večer není výjimkou (…) Zatímco píšu, víc než 220 lidí bylo zabito a přinejmenším 400 dalších zraněno v průběhu útoků, které šokovaly Pásmo během patnácti minut. Nemocnice jsou přeplněné a nápor raněných tu nezvládají (…) Lékaři v nemocnici Al-Shifa museli dohromady sestavit deset operačních sálů, aby zvládli ošetřit zraněné. Porodnické oddělení nemocnice se muselo předělat na akutní oddělení (…) Je zde nedostatek léků – 105 klíčových položek není na skladu, a krev, náhradní součástky pro generátor jsou zoufale potřebné. Lékařka Abu Hasanieh: „Měli jsme 300 zraněných během více než třiceti minut. Zranění leží na podlaze operačního sálu, na příjmu, v chodbách; poslali jsme další pacienty jiným nemocnicím. Ani ta nejlepší nemocnice na světě by se nevypořádala s takovým počtem zraněných v průběhu tak krátké doby.“

 

Vstup do nemocnice Al-Aqsa byl zdrcující – čisté peklo nabité nářkem, hororem, bolestí a šokem. Ochablá, krví zbrocená a spálená těla (…) Před márnicí desítky křičících příbuzných narvaných u dvojitých dveří. Náš kamarád nám vysvětlil, že příbuzní ani nedokáží identifikovat své blízké, protože těla byla moc spálená (…) Viděli jsme vousatého muže ležícího na podlaze jednotky intenzivní péče, jak se třese a třese proti své vůli; nohy ztuhlé a stlačené dolů, křeč konsistentní se zraněním míchy. Bude někdy schopen chodit a mluvit? (…) První odhad obětí v nemocnici Al-Aqsa činil 40 mrtvých a 120 zraněných. Ošetřovali zde raněné, kteří byli bombardováni na trhu, hřišti, ve stanicích civilní a dopravní policie – vše srovnané se zemí.

„Toto je pouze začátek“ , 28. prosince, Gaza ZDE

„Těla navršená jedno na druhém se nacházela v oblastech zasažených palbou. Když jste se na ně podívali, mohli jste zjistit, že několik z těch mladých mužů bylo stále naživu; jeden zvedl ruku a druhý hlavu. Pravděpodobně zemřeli během chvilky, protože jejich těla byla spálená; většina neměla končetiny, některým trčely ven vnitřnosti, a všechna ležela v kaluži krve. Kousek od mého domu, který se nalézá poblíž dvou největších univerzit v Gaze, zasáhla raketa velkou skupinu mladých mužů – univerzitních studentů (…) Trochu dále v naší ulici, asi půl hodiny po prvním útoku, šli tři mladé školačky kolem budovy, kde sídlilo velitelství preventivní bezpečnosti, které bylo v tu chvíli zasaženo raketou. Těla školaček byla rozervána na kusy a pokrývala ulici od jedné strany na druhou.

„Množství smrti a destrukce je nepředstavitelné“ , 27. prosince, Gaza ZDE

„V tuctech lokalit byly celé budovy zbořeny, okna domů byla rozbitá a mnoho aut zničených. Pod troskami leží tucty mrtvol. Kolem 60 izraelských tryskáčů F-16 dnes v Gaze zaútočilo na sto cílů, většinou policejních stanic a charitativních komplexů spravovaných Hamasem (…) Policejní stanici ve městě Rafah na jihu Pásma zasypaly izraelské letouny bombami. Během náletu přišla o život trojčlenná rodina. Ta zde byla kvůli rutinní záležitosti.

„Shabbat Shalom v Gaze“ , 27. prosince, Gaza ZDE

„Hlasatel začal počítat exploze, myslím, že přestal počítat po šesti výbuších. V tom momentu jsme zaslechli další tři výbuchy. Řekla jsem své sestře, že se nejvíc bojím toho hvizdu; zvuku, který předchází dopadu rakety. Chvíle čekání, kam raketa dopadne, jsou agonizující (…) Právě jsme slyšeli, že čtyři sestry z rodiny Balousha byly usmrceny při náletu na mešitu, která stojí vedle domu, kde bydlely (…)Víte, co mě trápí více než výbuchy a rány, dým, sirény ambulancí a svištění raket? Stálé, zlověstné, k šílenství přivádějící hučení helikoptér Apač nad námi, jež mi bzučí v hlavě ve dne i v noci…

„Nejdelší noc v mém životě“, 28. prosince, Gaza ZDE

(Připravil Daniel Veselý)

Svědectví vězněných očí

Prevzaté: www.blisty.cz

Reklamy
This entry was posted in Prevzaté články. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s