Autorský zákon umenie nezabíja | marketer.HNonline.sk – Médiá

 

Diela, ktorým vypršal copyright, nie sú pre vydavateľstvá atraktívnejšie, autora však môžu vrátiť medzi „živých“.

Autorský zákon umenie nezabíja

32192380

Aby ste mohli vydať knižku niektorého slovenského alebo svetového autora, nakrútiť film či pokračovanie seriálu, musíte mať okrem financií aj licenciu na autorské práva.

<?xml version="1.0" encoding="WINDOWS-1250" noxml="html"?>

udeliť vám ju môže len majiteľ týchto práv. Z neľahkej situácie však môžete celkom bezbolestne vyviaznuť v prípade, ak autorské práva na dané dielo už vypršali. Dielo je v tom prípade k dispozícii každému, kto oň prejaví záujem. Na tento veľký deň si však treba počkať – pri väčšine diel je to 70 rokov po smrti ich tvorcu.Voľní autori, na ktorých diela už nespadá autorský zákon

Čapek pre každého

V tomto roku zaplní police kníhkupectiev tvorba českého spisovateľa Karla Čapka. Práve na tohto velikána sa od januára nevzťahujú autorské práva. Osvieži sa tak nielen český, ale aj náš knižný trh, na ktorom Čapkove diela figurovali naposledy pred rokom 2000. "Je jedno, či je to v Česku alebo inde vo svete, Čapka už môže odteraz vydávať ktokoľvek,“ hovorí pre HN vysokoškolský pedagóg Eduard Chmelár.
Hoci autorské práva vypršali, záujemca o knižné, filmové alebo výtvarné dielo s týmto dielom nemôže narábať tak, aby pritom porušoval osobnostné autorské práva, teda – nemôže ho použiť spôsobom, ktorý by znižoval jeho hodnotu ani ho použiť na nevhodný druh reklamy či si dielo prisvojiť a vydať ho pod svojím menom. Aj po 70 rokoch má totiž potomok autora či správca jeho autorských práv možnosť zasiahnuť.
"To, že sa Čapek stane voľným autorom, bude prospešné pre jeho dielo. Stane sa dostupnejším. Vydávanie jeho kníh nebude také náročné,“ povedal pre aktualne.cz predseda správnej rady Nadačného fondu Čapkova strž Milan Haluška.
Atraktivita rozhoduje

Kuchárky, kuchárske knižky, kniha, knihy, literatúra, knižnica. Snímka Flickr.com/DuncanNie všetci autori či všetky diela, ktorým vyprší autorský zákon, sú však pre vydavateľstvo atraktívne. "Medzi knižkami, na ktoré sa autorský zákon nevzťahuje, existuje veľmi málo titulov, z ktorých môžete vydať päťtisíc kusov a bez problémov ich aj predať,“ hovorí pre HN riaditeľ predaja vydavateľstva Levné knihy Andrej Kysel. Pre vydavateľstvo je teda často lepšie ísť klasickou cestou – kúpiť licenciu, práva, spraviť preklad a dielo vydať.
Aj podľa PR manažéra vydavateľstva Slovart Petra Lipovského sa vydavateľstvá programovo nezameriavajú na diela, ktorým práve expiruje autorský zákon. "Musí ísť predovšetkým o dobrý text, ktorý zároveň zapadá do edičného plánu. Či je alebo nie je nejaký majiteľ autorských práv, sa rieši zvyčajne až ako ďalší krok,“ dodáva Lipovský.
Platenie za autorstvo pritom tvorí podľa Kysela iba minimum celkového nákladu pri výrobe knihy. "Z minimálneho nákladu tritisíc kusov je to približne desať percent z celej ceny výroby knižky,“ dodáva.
Kde neplatí zákon, platí obchod

Náročnosť získavania licencie sa odvíja od toho, či autor žije alebo je už po smrti. V prvom prípade je získavanie jednoduchšie, v druhom je nutné orientovať sa v zákone a vedieť, koľko rokov po smrti sa tvorba autora stáva historickým prameňom. Pri väčšine diel platí 70 rokov, pri úžitkovom umení je to 25 rokov po smrti autora. Rozlišujú sa kolektívne, spoločné, súborné či spojené diela a diela spoluautorov. Autorské práva sa vzťahujú na pseudonymného či anonymného autora.
Lipovský však súhlasí, že v niektorých prípadoch sa licencia získava ťažšie. "Teraz vypršalo autorské právo na tvorbu Alfonsa Muchu. Dielo je síce voľné, avšak originály, ktoré sa dajú použiť, sú aj naďalej vo vlastníctve rodiny. Ak chceme s jeho dielom pracovať, musíme sa s potomkami dohodnúť a musíme ich rozhodnutie rešpektovať. V tomto prípade už nastupuje čistý obchod,“ potvrdzuje Lipovský.

Prevzaté:
Autorský zákon umenie nezabíja | marketer.HNonline.sk – Médiá

, 00:00 5. 1. 2009
Reklamy
This entry was posted in Knihy. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s