Figeľ: Spustením Bohuníc sa poruší zmluvné právo EÚ – Slovensko a ekonomika – Ekonomika – Aktuálne.centrum.sk

 

Figeľ: Spustením Bohuníc sa poruší zmluvné právo EÚ

Ján Figeľ

Ján Figeľ s rozhodnutím vlády o opätovnom spustení druhého bloku V1 nesúhlasí.väčší obrázokZdroj: SITA

13:14 | Dnes | TASR, SITA

Bratislava – Slovensko nemalo šancu dostať do prístupovej zmluvy s Európskou úniou, že v núdzovom stave môže opätovne spustiť druhý blok jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach.

Slovenský eurokomisár pre vzdelávanie Ján Figeľ, ktorý bol hlavným vyjednávačom Slovenska, tvrdí, že sme si nemohli vyrokovať žiadnu výnimku. "Taká klauzula tam nie je a nebola by akceptovateľná," povedal na dnešnom stretnutí s novinármi.

Negatívne vníma postup slovenskej vlády, ktorá cez víkend schválila znovuspustenie odstaveného bloku. Slovensko týmto rozhodnutím prvýkrát poruší prístupovú zmluvu, ktorú podpísalo s úniou. Figeľ sa obáva, že môžeme stratiť dôveru. "Nie sila dominuje vzťahom, ale právo," dodal Figeľ.

Pripomenul, že to, čo vyžadujeme od našich susedov ohľadne dohôd, musíme príkladne dodržiavať práve vo vnútri únie. O sankciách, ktoré Slovensko môže dostať za porušenie záväzku o Bohuniciach, je podľa Figeľa predčasné hovoriť.

jaslovské bohunice

väčší obrázokAutor: TASR

Nevyhnutná podmienka na prijatie

Eurokomisár poukázal na to, že predčasné odstavenie dvoch blokov V1 v Jaslovských Bohuniciach bolo podmienkou na základný politický dialóg v rámci integračného procesu SR. "Bez dohovoru na tejto téme by sa ani neboli začali rokovania so Slovenskom, neboli by sme v pôvodnej helsinskej skupine a určite nie v takej zostave, aká sa nakoniec podarila pri rozšírení v roku 2004," podčiarkol eurokomisár.

Zdôraznil, že SR dostáva na základe toho od roku 1999 finančnú kompenzáciu, ktorá sa odhaduje do roku 2013 na 600 miliónov eur (18,08 miliardy Sk).

Päťročné pôsobenie Slovenska v únii označil od jej najväčšieho a najkomplexnejšieho rozšírenia za úspešné. "Potvrdilo sa, že nové krajiny priniesli dynamiku aj schopnosť posilniť úniu. Nevytvárali sme otáznik, ale skôr odpovede pre jednotlivé témy v únii," vysvetlil.

Okrem Schengenu vyzdvihol tiež vstup SR ako prvej krajiny z postsovietskeho priestoru do eurozóny. "Ocitli sme sa tak priamo v centre rozhodovacích procesov EÚ. To je veľká zmena, veľká výzva a veľa nových možností," poznamenal.

Ľubomír Jahnátek

Jahnátek sa v pondelok stretne v Bruseli s eurokomisárom pre energetiku Andrisom Piebalgsom.väčší obrázokAutor: MH SR

Jahnátek na koberci v Bruseli

Rozhodnutie vlády o Bohuniciach bude v pondelok v Bruseli vysvetľuje minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek na stretnutí s eurokomisárom pre energetiku Andrisom Piebalgsom. Figeľ s ním v pondelok ráno telefonoval, oznámil mu, že Európska komisia zaujme stanovisko.

Figeľ predpokladá, že jednotlivé členské štáty budú diskutovať o možných opatreniach voči Slovensku. Zároveň pripomenul, že "Európska komisia nie je nejaký sólo arbiter, nad ňou je Európsky súdny dvor". Ak by Slovensko neprijalo záväzok týkajúci sa Bohuníc, do EÚ by sme sa nedostali so susedmi z Visegrádskej štvorky.

Podľa Figeľa v rokoch 1998-1999 bolo základnou požiadavkou skoršie odstavenie druhého bloku V1 a jej akceptovanie nás vrátilo do integračného procesu.

Podľa neho akceptovanie požiadavky bolo výhodné. "My sme boli radi, že sa nám podarilo presunúť, predĺžiť fungovanie V1 z požadovaného roka 2000, čo bola veľmi rázna a výrazná požiadavka niektorých krajín, o šesť a osem rokov," dodal.

Myslí si, že zanedbateľná nie je ani podpora z EÚ, z ktorej sa financujú náklady na odstávku bloku. "Slovensko dostáva od roku 1999, od času prijatia vládneho uznesenia o skoršom odstavení dvoch blokov V1 finančné čiastky, ktoré sa dajú odhadovať do roku 2013 na úrovni 600 miliónov eur," vyhlásil Figeľ s tým, že ak sa Slovensko bude správať korektne, môže čerpať peniaze aj po roku 2013.


Zdroj: Aktuálne.sk

Figeľ: Spustením Bohuníc sa poruší zmluvné právo EÚ – Slovensko a ekonomika – Ekonomika – Aktuálne.centrum.sk

This entry was posted in Plynová kríza. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s