Nedajte sa oklamať pri výdavku. Blog – Róbert Oružinský (blog.sme.sk)

 

Nedajte sa oklamať pri výdavku

internet

Euro je silná mena. Aj koruna bola kedysi silná mena, ale na to si pamätajú skôr staršie ročníky. Kde sú tie časy keď sa dalo aj za 5 halierov v obchode niečo kúpiť. Kde sú tie časy, keď nám v peňaženkách štrngali 5, 10, 20-halierniky. Za posledných 20 rokov slovenská mena tým, že sa ceny približovali tým západným, reálnejším, výrazne oslabovala.

Dnes sme sa opäť dostali do stavu, kedy sa dá za 5 stotín jednotky meny v obchode niečo kúpiť. Opäť, tak ako kedysi, máme v peňaženkách 8 druhov mincí, ktoré však majú väčšiu hodnotu než na akú sme boli zvyknutí.

Nákup v rozpätí 10 až 100 korún, ktorý sa väčšinou platil bankovkami, sa dnes väčšinou platí mincami. Ešte chvíľu potrvá, kým si nato zvyknú nielen ľudia kupujúci, ale aj obchodníci. Dnes bežná platba trvá minimálne raz tak dlho ako pred mesiacom.

Z toho vyplýva aj riziko, že sa pri platení pomýlime, pomýli sa obchodník alebo sa jednoducho necháme nachytať. Niektoré eurocenty sú si totiž na prvý pohľad podobné. Výrazne podobnejšie ako bola/je 2 a 5 korunová minca.

Najmä 2 a 5 cent a 10 a 20 cent, ale na prvý pohľad – keď sa napríklad ponáhľate – môžete prehliadnuť aj rozdiel medzi 1 a 2 eurovou mincou.

Môže sa to stať neúmyselne, ale nájdu sa aj takí, ktorý sa vás budú snažiť o pár desiatok centov obtiahnuť. Vždy sa nájdu aj takí. Aj to notoricky známe slovenské príslovie nám nastavuje zrkadlo. A nakoniec, kto sa má v tých nových minciach hneď vyznať…

Nedajte sa oklamať. Peniaze si nechajte prepočítať ešte skôr ako si ich vezmete do ruky. Berte to len ako dobre mienenú radu. Z mojej vlastnej skúsenosti … 🙂

ZDROJ: Róbert Oružinský, štvrtok 8. januára 2009

Nedajte sa oklamať pri výdavku. Blog – Róbert Oružinský (blog.sme.sk)

Reklamy
This entry was posted in Euro. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s