Bývalá šéfka MI5: Vláda vytváří policejní stát

 

Stella Rimington, bývalá ředitelka britské rozvědky MI5, varovala, že vláda zneužívá strachu z terorismu k likvidaci občanských svobod. Vládne riziko vzniku policejního státu.

Rimingtonová obvinila vládu, že omezují soukromí občanů a že hrají přímo do rukou teroristů.

"Vláda by měla uznat, že existují rizika, a neměla by strašit občany proto, aby mohla schvalovat zákony, které omezují občanské svobody. To je přece přesně cílem terorismu: Abychom žili ve strachu v policejním státě," zdůraznila.

Rimingtonová, 73, dodala: "Spojené státy zašly příliš daleko s Guantánamem a s mučením. MI5 mučení neprovádí. A kromě toho to docílilo opačného efektu: stále více teroristů nachází pro své činy ospravedlnění." Dodala, že britské tajné služby "nejsou andělé", ale trvala na tom, že nezabíjejí.

Od doby, kdy Rimingtonová r. 1996 odešla z vedení MI5 do penze, je ostrou kritičkou vládních protiteroristických a bezpečnostních opatření.

Britské ministerstvo vnitra připravuje plány na podstatné rozšíření státního dohledu nad občany: Policie a bezpečnostní služby mají získat pravomoci monitorovat veškeré emaily a všechny telefonní hovory a činnost na internetu.

Proti těmto plánům existuje silná opozice, avšak vláda tvrdí, že rychle se rozvíjející komunikační technologie znamená, že bezpečnostní služby bez těchto pravomocí nebudou schopny řádně ochraňovat veřejnost.

Mezinárodní studie právníků a soudců obvinila země, jako je Británie a Amerika, z "aktivního podvracení" práva prostřednictvím tzv. protiteroristických opatření. Ve zprávě Mezinárodní komise juristů se praví: "Státy neplní své právní povinnosti, a tak vzniká nebezpečná situace, kdy terorismus a strach z terorismu ochromují základní principy mezinárodního práva o lidských právech."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Prevzaté: www.blisty.cz

Bývalá šéfka MI5: Vláda vytváří policejní stát

This entry was posted in Správy a politika. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s