SPP sa pripravuje na možné zastavenie dodávok plynu – Pravda.sk

 

SITA | 26. februára 2009  13:34

Slovenský plynárenský priemysel (SPP) sa stále aktívne pripravuje na možné opätovné zastavenie dodávok zemného plynu z Ruskej federácie, uviedol hovorca SPP Ľubomír Tuchscher. Ruský Gazprom pohrozil, že zastaví dodávky plynu na Ukrajinu.

Ilustračné foto

Ilustračné foto

Autor: Reuters

O aktívnej príprave plynárov na možné zastavenie dodávok plynu svedčia podľa neho aj minulotýždňové dohody o alternatívnych dodávkach plynu na Slovensko s nemeckými spoločnosťami E.ON Ruhrgas a VNG. "Stále však pracujeme na ďalších opatreniach," povedal Tuchscher.

Ruský energetický koncern Gazprom sa opätovne vyhrážal prerušením dodávok zemného plynu na Ukrajinu. Stane sa tak v prípade, ak Kyjev do 7. marca nesplatí svoje nové dlhy. Ak by Ukrajina nedokázala svoje záväzky uhradiť, mohla by sa opäť zopakovať situácia spred niekoľkých týždňov, kedy pre spory medzi Moskvou a Kyjevom boli európske krajiny vrátane Balkánu odrezané od dodávok plynu, na ktorých sú niektoré štáty absolútne závislé.

SPP vo štvrtok minulý týždeň podpísal so spoločnosťami E.ON Ruhrgas a VNG predbežné dohody, v ktorých nemecké firmy deklarujú svoju principiálnu ochotu dodávať zemný plyn z vlastných zdrojov.

Tieto dohody sa môžu podľa SPP týkať tak prípadov, keď nastane obmedzenie dodávok plynu z Ruska, akou bola januárová plynová kríza, ako aj prípadov, keď Gazprom export štandardne dodáva plyn pre SPP. Presné podmienky takýchto dodávok, vrátane technického riešenia a ceny, budú predmetom ďalších rokovaní o konkrétnych zmluvách, ktoré sa už podľa SPP začali.

Prevzaté: http://spravy.pravda.sk/

Reklamy
This entry was posted in Plynová kríza. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s