Socialismus vs. kapitalismus pohledem jednoho člověka. Blog – Josef Mezera (blog.iDNES.cz)

 

Pravděpodobně ještě nenastala doba, kdy společnost po zkušenosti s komunismem by byla připravena pro zásadní společenské změny, tento článek si neklade za cíl oslavu KSČM a jim podobných stran, ale rád bych jen poukázal na to, že vrůstající nerovnost mezi bohatými a chudými je čím dál větší, tedy bohatí ještě více bohatnou a chudí ještě více chudnou.

Poslední dobou se tu objevují články kritizující progresivní daň ve výši 38 %, kterou navrhuje ČSSD, někdo jí taky říká daň pro bohaté a někdo, že to má sloužit k okrádání úspěšných lidí, kteří neúmorně pracují, aby se měli dobře? Ale otázka je, kde se vzal jejich úspěch? Vezmeme-li třeba petrochemický průmysl spočívající na ropě, kdy jako spotřebitel si nemůžu vybrat z konkurence cen na jednotlivých čerpacích stanicích, neboť ceny jsou všude v okolí stejné, kde je potom tedy hospodářská soutěž? Soutěž, která má zajistit spotřebiteli nejlepší cenu? Zatím je to tak, že nejlepší cena je ta kartelová, a to se mi nelíbí. 

Proč mi vloni ČEZ zdražil elektriku o nějakých 12%, když dosáhl zisku 43 miliard korun, asi proto, že je to málo a je třeba navýšit zisk? Je to spravedlivé, když si nemůžu vybrat? Kde je možnost volby, kterou mi má zabezpečit tržní hospodářství? Rád bych si vybral z nabídky konkurence, ale ta není, prostě jen se musím smířit s tím, že budu více platit, ale s tím já nechci souhlasit. 

Víte otázka je, kde se vlastně berou suroviny pro výrobu? Kdo postavil ČEZ? Proč by někdo měl umírat hlady a druhý se utápět v penězích které vlastně pro život a štěstí ani nepotřebuje? 

Myslíte, že to je závist, že závidím bohatým? Nebo je to jen poukaz na to, že bychom si zasloužili všichni sociálně spravedlivý stát? Jsem proto, nepracuješ nejíš, ale je třeba, aby tu práce byla a ne aby naše společnost posloužila pouze nadnárodním korporacím jako levná pracovní síla a v momentě, kdy se objeví levnější síla jinde tak honem pryč, co je to za lidskost, kdy jediný motivem je zisk? 

Jednou jsem četl, že nikdo nevymyslel lepší systém řízení společnosti, než je kapitalismus, něco na tom je, ale popravdě je to hnus, ve společnosti, kde jediný cíl jsou peníze a těm obětujeme vše, rodiny, přátele, své zdraví… když život není tak dlouhý abychom jej strávili jen za honbou zisku nebo to tak není? 

Proto jsem pro sociálně spravedlivou společnost, kdy nebudou muset ty nejchudší lidé chodit v sobotu, v neděli, v noci do práce, aby někdo na vrcholu měl ještě víc, než vlastně může sám spotřebovat, kapitalismus je novodobé otrokářství založené na penězích. Jaký je rozdíl mezi otrokem v 10. stoletím a dnešním člověkem v továrně? Oba dostávají jen čas se vyspat u honem zas zpátky vydělávat pro bohaté. 

Nevím, ale nějak s tímto systémem nemůžu souhlasit, prostě mám pocit, že dříve bylo na vše více času a lidé měli k sobě blíž, proto jsem pro sociálně spravedlivou společnost, kde člověk bude člověkem a ne jen nástrojem pro tvorbu peněz. Ale nesmím zapomenout, že při zachování základních lidských práv a svobod. A pro kritiky nikdy jsem nevolil KSČM a nepracuji v továrně a jsem absolvent dvou univerzit.

Josef Mezera

 

Prevzaté: Socialismus vs. kapitalismus pohledem jednoho člověka. Blog – Josef Mezera (blog.iDNES.cz)

This entry was posted in Zamatové súkno po 20. rokoch. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s