Online petícia za referendum

Žiadam:

Zrušiť podmieňovanie platnosti referenda účasťou viac ako 50 % všetkých oprávnených voličov.

Znížiť hranicu 350 000 platných podpisov pod petíciou žiadajúcou vypísanie referenda na 30 000.

PETÍCIA – odkaz vedie na iný server

  

Ústava SR ,konkrétne v článku 2 odsek 1 hovorí :Štátna moc pochádza od občanov, ktorí ju vykonávajú prostredníctvom svojich volených zástupcov alebo priamo. Z uvedeného teda vyplýva, že zákonodarná moc je v Slovenskej republike upravená dvojakým spôsobom. Táto moc totiž patrí nielen parlamentu – Národnej rade Slovenskej republiky, ale aj nám – občanom.S ohľadom na súčasnú politickú a ekonomickú situáciu v ktorej sa nachádzame,nestačí aby o dôležitých veciach rozhodovali iba naši volení zástupcovia,ale aj my občania chceme sa podieľať na dôležitých rozhodnutiach.Preto vyzývame poslancov NRSR ,aby iniciovali zmenu príslušných zákonov s cieľom dostať referendum do bežného politického života. Tak ako je tomu napríklad vo Švajčiarsku, kde v 7.5 miliónovom štáte je potrebných 50 000 podpisov pre vypísanie referenda a kde nemajú žiaden limit počtu voličov pre platnosť referenda.Cieľom tejto petície je poukázať na tento problém, vyvolať o ňom diskusiu na internete, ale aj v celej spoločnosti a nakoniec dosiahnuť, aby sa ňou zaoberali aj v parlamente.Oslovíme počas tejto petície všetky parlamentné strany . Ak bude dostatočná podpora tejto iniciatívy z Vašej strany a nedostatočná vôľa v parlamente rešpektovať ju, začneme zbierať podpisy pre vypísanie referenda o tejto otázke oficiálnou formou.Ing.Štefan Poliačik,
admin@tvina.sk
Veľký Klíž 88, PartizánskePomôžte s propagáciou petície za spravodlivé referendum!!!!
Ako pomôcť? .Pošlite svojim priateľom, známym, tento text:
Podporíte aj vy našu iniciatívu?
Petícia za spravodlivé referendum
http://www.tvina.sk/index.php?zobraz=peticia

Niekoľko dôvodov prečo voláme po priamej demokracii.

Súčasný parlamentný rozhodovací systém nie je demokratický! V takomto systéme nemôžu ľudia zabrániť zavedeniu nechceného zákona.
Politici potrebujú kontrolu!
Raz za štyri roky nám láskavo dovolia ,aby sme ich zvolili.Všimnite si ,že na zvolenie poslanca,prezidenta nie sú žiadne obmedzenia účasti.Teoreticky stačí aby sa zvolili hlasmi svojich priateľov,  príbuzných a mandát je právoplatný.
Prakticky im odovzdáme túto krajinu na milosť a nemilosť. Je to to isté ako keby podnikateľ odovzdal riadenie svojej firmy svojmu zamestnancovi a štyri roky by ho nekontroloval.Čo by mu zostalo z firmy?Dlhy a vytunelovaná firma. To isté sa stane nám , ak necháme našich politikov riadiť našu krajinu bez kontroly.Zostanú nám dlhy a vytunelované štátne podniky , spoločný majetok.Ak by sme dosiahli zmenu v podmienkach pre vypísanie a platnosť referenda , veľmi jednoducho by sme zastavili zadlžovanie krajiny,odvolali sudcu ktorý prepustil mafiána z väzby, možno by sme stiahli našich vojakov z Afganistanu a podobne.  A tohto sa politici boja.Ich odpor voči myšlienke priamej demokracie vychádza zo zakorenenej nedôvery voči obyčajným ľuďom.
My , občania ,máme na spravodlivé podmienky pre vypísanie a platnosť referenda morálne a ústavne právo!Musí byť možné usporiadať referendum o všetkých otázkach, pri ktorých sa dá prijímať rozhodnutie prostredníctvom zastúpenia.Je v rozpore s ústavou a právom na iniciatívu upierať občanom právo na priame rozhodovanie.
Poviete si:“Referendum je predsa zakotvené v našich zákonoch,tak prečo táto iniciatíva?“Skúste si predstaviť ,že máte zozbierať 350 000 podpisov na vypísanie referenda v päť miliónovom Slovensku.A ak sa to podarí ,je prakticky nemožné dostať viac ako 2,2 milióna voličov k urnám!Toto je ručná brzda ktorú zatiahli naši zákonodarcovia!Prakticky je to nerealizovateľné.
Tieto podmienky sa musia zmeniť tak ,ako žiadame v našej online petícii.
Potom budeme môcť nazývať našu spoločnosť demokratickou.

Tu je ďalší dôvod:

Demokracia, tak ako sa v súčasnosti praktizuje nie je veľmi vhodná na riešenie otázok budúcnosti. Komplexnosť, ako aj charakter mnohých súčasných problémov nie vždy umožňuje a dovoľuje politikom robiť kompetentné rozhodnutia v pravom čase.
Málo politikov je dostatočne oboznámených s charakterom (o.i. aj s globálnym) problémov. Majú málo znalostí o interakciách medzi problémami. Vo všeobecnosti povedané diskusie o hlavných politických, ekonomických a sociálnych otázkach sa častejšie konajú v televízii a rádiu, než v samotnom parlamente. Aktivity politických strán sa tak intenzívne zameriavajú na ďalšie voľby a zamestnávajú sa rivalitou medzi jednotlivými stranami, že v konečnom dôsledku to oslabuje demokraciu, ktorej by mali slúžiť. Tento konfrontačný prístup pôsobí dojmom, že potreby strán majú prednosť pred národnými záujmami. Stratégie a taktiky sú dôležitejšie než ciele. Po získaní voličov sa na predvolebné sľuby okamžite zabudne a strana sa orientuje na svoje mocenské a finančné priority. Niektorí voliči to pociťujú resp. rozpoznajú a odvracajú sa od predstaviteľov, ktorých volili.
Spôsob, akým súčasné vlády vládnu má za následok úpadok demokracie, rozklad morálky, odklon verejnosti od prirodzených hodnôt života atď. Takouto cestou sa spoločnosti pomaly ale iste začínajú rozkladať.
www.g-vision.sk

Ďalší dôvod a názor:

Ústavy demokratických krajín označujú za suveréna ľud. Keďže sú ale všetky tieto krajiny zastupiteľskými demokraciami, dochádza v nich k presunu moci – suverén deleguje svoje práva na zástupcov, ktorí sa tým sami stávajú suverénom. Moc ľudu je zredukovaná na pravidelný rituál odovzdávania volebných hlasov. V posledných desaťročiach prebieha intenzívny proces homogenizácie zastupiteľskej elity a jej odpútavania sa od zvyšku spoločnosti. Voľby sa menia na frašku, pri ktorej si vyberáme niektorú z takmer rovnakých možností. Moc demokratického suveréna zároveň čoraz viac okliešťujú rôznorodé nelegitímne inštitúcie, ktorým zástupcovia svojvoľne odovzdávajú právomoci. MMF, Svetová banka, WTO a ani NATO nepodliehajú žiadnej priamej demokratickej kontrole. Medzi elitárskym suverénom a zvyškom populácie narastá priepasť a sociálny konflikt sa prehlbuje.
http://dolezite.sk/Otroci_si_demokraciu_nezasluzia.html

Prevzaté: http://tvina.sk/index.php?zobraz=peticia

Reklamy
This entry was posted in Demokracia. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s