Slovensko urobilo ďalší krok k strate slobody a nezávislosti

Právo na názor si v pluralitnej demokracii treba ctiť ako čosi posvätné a nedotknuteľné. S jedinou výnimkou – keď sa postoj dostáva do zjavného protikladu s princípmi morálky. Ťažko si povedzme predstaviť, že by bol „vecou názoru“ ohavný skutok vraha, ktorému sa preukáže nespochybniteľná vina na usmrtení svojej obete.

Pokiaľ by sme toto prirovnanie transponovali na činy vládnucich elít veľmoci, ktoré už celých sedem desaťročí beztrestne rozsievajú smrť miliónom nevinných civilných obetí po celom svete, potom je nadšený aplauz bojovým komandám takejto mocnosti svojou zvrátenosťou totožný s vítaním okupačných jednotiek nacistického Wehrmachtu v hrôzostrašných rokoch Tretej ríše. Samozrejme, v prípade, že hostiteľ netrpí závažnou duševnou poruchou, ktorá mu náležité chápanie pojmu vojnové zločiny znemožňuje.

Pondelková maškaráda okolo prechodu amerického konvoja cez česko-slovenský hraničný priechod Břeclav-Brodské predčila aj tie najodvážnejšie očakávania. Počnúc neprimeraným nasadením desiatok ťažkoodencov, ktorí chránili po zuby ozbrojených votrelcov a ich vozidlá pred civilistami, cez zablokovanie protestujúcich a zvýhodnenie priaznivcov, až po dopravný kolaps, ktorý presúvajúce sa Strykery a Humwee v bratislavských uliciach spôsobili. Ukážkový výsmech slobody prejavu a dodržiavania elementárnych princípov demokracie.

„Sme členskou krajinou NATO,“ obhajuje šéf rezortu obrany Glváč potrebu nacvičovania takýchto presunov. Aj keď existuje dôvod rázne odmietnuť jeho poníženecké vystupovanie voči americkej okupačnej moci, za ktorú pociťuje značná časť Slovákov hanbu, v danej situácii jedinou právne schodnou a legitímnou cestou je vystúpenie z NATO pomocou referenda. Ani to by však nezabránilo tunajším nadprácou nešetriacim snaživcom, aby si svoje ambície po miestodržiteľstve cudzej moci napĺňali v bilaterálnom rámci s USA.

Je skľučujúco príznačné, že novinárske ceny za najlepší analyticko-investigatívny príspevok vyzdvihujú napríklad odvahu pri odhaľovaní korupcie na Slovensku („kauza piešťanského cétéčka“), no oveľa nebezpečnejšie javy či trendy, ktoré sa tejto krajiny osudovo dotýkajú, ako sú jej militarizácia ruka v ruke s demontážou demokratických inštitútov či vstupovanie do globálnej vojny, ktorej ciele sú vrcholne amorálne, podlé a odporujú národným záujmom SR, ponechávajú natrvalo v priehradke „ignorovať“.

Neštandardnosť takéhoto stavu zvýrazňuje fakt, že celý proces, svojím dopadom minimálne taký závažný ako utečenecká kríza, prebieha po úplne samostatnej línii, mimo výkonnej moci štátu. Nebolo by vhodné, keby predseda vlády v takýchto historických chvíľach prestal stáť bokom a pre demonštrácie cudzej sily na území krajiny, ktoré nenapraviteľne poškodzujú jej imidž vo svete, zaviedol aspoň základné pravidlá? Ozaj, prečo tak doteraz nespravil?

Presun bojovej techniky ani aliančné cvičenie, ktorého je súčasťou, nezakladajú sami osebe spor. Problematické je skôr ich zdôvodnenie. Slovensko sa ako členská krajina NATO akiste nemohlo postaviť proti spoločnému nácviku ako takému. Mohlo však verejnými postojmi svojich ústavných činiteľov ovplyvniť celkovú atmosféru nabitú negatívnou energiou, v akej sa jeho príprava niesla. Tým, že tak neurobilo, umožnilo niekomu za seba rozhodnúť, kto a či bude jeho nepriateľom, čím ako štát i ako národ dobrovoľne postúpilo o krok bližšie k strate svojej slobody a nezávislosti.

Juraj Pokorný
Zopár slov o autorovi…


ZDROJ: http://www.zemavek.sk/articles/view/slovensko-urobilo-dalsi-krok-k-strate-slobody-a-nezavislosti

This entry was posted in Armáda, Demokracia, NATO, Nezávislosť, Suverenita, Vojna and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s