Přijde jaderná katastrofa? Aneb jak může KLDR odpovědět na potenciální útok USA

K břehům Jižní Koreje směřuje velká skupina amerického námořnictva v čele s letadlovou lodí Carl Vinson. Po raketovém útoku na syrskou leteckou základnu Rohoretka se experti bojí, že Donald Trump stejně neočekávaně dá za vyučenou severokorejskému prezidentovi Kim Čong-unovi. Armáda KLDR má však velký útočný potenciál a je schopná odvetného úderu.

Síly nejsou vyrovnané

USA mají kolosální vojenské možnosti ve Východní Asii, mohou tedy provést zničující útok na Severní Koreu kdykoliv. Páteří americké moci je sedmá flotila, pozemní a letecká skupina dislokována v Japonsku a Jižní Koreji.

Celkový počet vojáků včetně námořníků a příslušníků námořní pěchoty je více než 70 tisíc. Bez příjezdu posil mohou Spojené státy podnikat velké údery z moře a vzduchu, a také provádět výsadkové operace.

Během několika hodin mohou USA rozbombardovať Severní Koreu s pomocí jaderných zbraní za využití dálkových bombardérů B-52, B-2 a B-1. Kromě toho jaderný útok na KLDR může být proveden i z lodí či ponorek, kde se nacházejí mezikontinentální rakety.

Politickou podporu akce Washingtonu proti KLDR poskytnou Tokio a Soul. Nejen to, Japonsko může k břehům přemístit tři skupiny s letadlovými loděmi a Jižní Korea posílit úspěšné bombardování útokům po zemi.

Proti Severní Koreji se už dávno vytvořila mocná vojenská aliance. V ratingu portálu Global Firepower USA stojí na prvním místě, Japonsko na sedmém a Korea na jedenáctém, KLDR až na 25.

Zničující moc

Armáda Severu je vybavena sovětsko-čínskou technikou a pochybnými modely techniky své výroby. Nejvíce zranitelné jednotky KLDR jsou letectví a tankové jednotky, kde je největší množství zastaralé techniky. Ani flotila není nijak zajímavá.

KLDR se však překonala ve vytváření dělostřeleckých systémů a raketových systémů s malým a středním dostřelem. Sever má, podle Global Firepower, k dispozici 4300 kusů díl (proti 5374 Jižní Koreji), 2225 samohybných děl (proti 1900) a 2400 raketových systémů (proti 214).

Kolosální ničivá síla se však nachází v raketových vojskách KLDR. Komunisté mají stovky raketových systémů s raketami schopnými nést jaderné nálože. Severokorejské rakety mohou doletět do jakéhokoliv bodu na území svého jižního souseda a zasáhnout lodě protivníka v blízké námořní zóně, to znamená do 500 mil.

Hroznou zbraní je raketa Nodon-1 (dolet 1,3 tisíc kilometrů), Hwaseong-6 (do 500 kilometrů), Hwaseong-5 (do 300 kilometrů) a KN-02 (do 70 kilometrů). K nedostatkům těchto raket patří malá přesnost a slabá ochrana proti prostředkům protivzdušné obrany. USA a Jižní Korea budou moci s vysokou pravděpodobností sestřelit většinu vypuštěných raket, část z nich však tak jako tak doletí ke svému cíli.

Na nejzranitelnějším místě se nachází Soul, který od hranice dělí jen 24 kilometrů. Tento Megapolis může být zničen jednou dělostřeleckou salvou severu. Záchrana hlavního města Jižní Koreje je největší úkolem v hypotetickém válečném konfliktu. Existuje velké riziko velmi četných obětí v Soulu i v dalších jihokorejských městech.

Protivníky KLDR také zastavuje nepředvídatelnost komunistické strany, fanatická věrnost národa a armády vůči lídrovi země. Přitom ale odstranění Kim Čong-una nezbaví Washington, Soul a Tokio bolesti hlavy.

Zaprvé, obraz zesnulého mladého prezidenta doplní Panteon seveřanů, stane se symbolem nekompromisního boje s imperialismem. Zadruhé politický režim KLDR pravděpodobně nepadne. V Severní Koreji funguje totalitní uspořádání, pro které je vlastní snadno vytvářet nové lídry.

Nezbytná katastrofa

Zakladatel portálu Military Russia Dmitrij Kornev si myslí, že Severní Korea je připravena klást dostatečný odpor v případě napadení a mobilizovat ohromnou armádu.

„Nicméně štěstí se od KLDR brzy odvrátí. Nikdo se této země nezastane. Čína a Rusko pravděpodobně zaujmou neutrální pozici. Jižané budou nejaktivněji pomáhat USA.  Možnosti severu podlomí velmi slabá ekonomika KLDR, která nemůže dokonce ani v mírových dobách zajistit potraviny pro obyvatelstvo, „říká Kornev.

Podle jeho názoru čeká Severní Koreu nezbytná porážka, USA ale budou muset zapojit pozemní síly. „Bude se jednat o vzdušně-pozemní operaci, kterou jsme mohli sledovat v Afghánistánu a v Iráku. Jednoduchá procházka to nebude. Na zničení severokorejských vojsk bude třeba kolem půl roku, „tvrdí Kornev.

Expert je hluboce přesvědčen, že v KLDR velmi dobře chápou katastrofický závěr války a nemají zájem na eskalaci napětí. Neustále řinčení zbraněmi ze strany komunistického režimu Kornev vysvětluje nezbytností uspokojovat vnitřní otázky a také počítáním s finanční a materiální pomocí výměnou za nečinnost.

„Nemyslím si, že velké mocnosti, včetně USA, jsou opravdu připraveny k ozbrojenému konfliktu na korejském poloostrově. Existuje až příliš velké riziko, že namísto omezené operace na zadržování režimu se to změní v nejkrvavější konflikt od dob druhé světové války, „dodal Kornev.

ZDROJ: hlavnespravy.sk

Reklamy
This entry was posted in Apokalypsa, Armáda, Prognózy a analýzy, Vojna, Vojnové zločiny, Zbrane hromadného ničenia and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s